Wizerunek narodu, społeczności, rodziny tworzymy na przestrzeni roku, pokoleń, życia w oparciu o wspólne działania. W poznaniu historii naszej szkoły pomocną będzie Szkolna Izba Tradycji. Jest ona, niewątpliwie, miejscem, gdzie kolejne pokolenia uczniów mogą zaznajomić się z przeszłością oraz teraźniejszością Szkoły Podstawowej nr 1, ale i historią miasta czy kulturą regionu. Absolwenci oraz pedagodzy, którzy pracowali sieradzkiej „Jedynce”, odwiedzając Szkolną Izbę Tradycji, będą niejednokrotnie wzruszać się w czasie oglądania zgromadzonych w niej pamiątek. Dlatego pragniemy, by to ważne miejsce spełniło funkcję poznawczą, wychowawczą i edukacyjną. Zachęcamy wszystkich, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę o ludziach związanych ze szkołą, lokalnej historii i kultury do obejrzenia Szkolnej Izby Tradycji bądź naszej strony internetowej.
Podziękowania
Za przekazanie eksponatów:
p. Jerzemu Nowakowi („Hetman”)
p. Elwirze Królewicz
p. Anecie Ślipek
p. Elżbiecie Stężalskiej
Za wypożyczenie eksponatów:
p. Beacie Kopka
siostrom Urszulankom
Za pracę przy urządzaniu i dekorowaniu Izby:
p. Annie Oraczyk-Jabłońskiej
p. Agacie Tomasik-Mucha
Za przekazanie pieniędzy na zakup dekoracji:
p. Rafałowi Kuźniakowi
(Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny
Zakładu Energetycznego Łódź – teren S. A.)
p. Leszkowi Plich (członek Zarządu ds. Dystrybucji)
Radzie Rodziców – działającej w SP 1 w Sieradzu
Opiekunowie Izby Tradycji: Julita Majdzińska, Elżbieta Stężalska
Szanowni Państwo!
„Życie to droga od marzeń do wspomnień”.
Ten aforyzm w pełni oddaje nastrój wyjątkowego święta, jakim jest Jubileusz 85-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 1 w Sieradzu. Stanowi on niecodzienną okazję powrotu do źródeł, których niezbywalną częścią jest także nasza placówka. Cechą znamienną dla wszystkich jubileuszy jest nagłe uzmysłowienie sobie szybko upływającego czasu i nieodparta chęć wracania do początku, do historii i ludzi, którzy ją tworzą.
Dzięki temu możemy dziś znacznie więcej wiedzieć i śmielej dowodzić, iż rodowód szkoły sięga 1923 roku. Oglądając się za siebie i analizując 85 lat można dowieść, że wizerunek „Jedynki kształtowały świadomie lub bezwiednie rzesze ludzi zarówno tych znanych jak i prawie anonimowych, dzisiaj wspominanych tylko przez najbliższych i najbardziej zaprzyjaźnionych towarzyszy szkolnych wzlotów i upadków. Co ich łączy? Otóż łza w kąciku oka, gdy ktoś wspomina popularną „Jedynkę oraz absolwenci poszukujący byłej pani od polskiego, przyrody, matematyki, z którą trzeba trochę poplotkować I niech tak właśnie pozostanie
85 lat to zaledwie chwila w historii, ale dla człowieka to całe życie. Wiele pokoleń młodych sieradzan spędziło w murach „Jedynki okres najwspanialszego czasu dzieciństwa i młodości. Dzieje Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta to czas wojennej zawieruchy oraz burzliwych przemian politycznych, społecznych i ekonomicznych w naszej Ojczyźnie, które w naturalny sposób oddziaływały na rzeczywistość placówki. Przeszłość naszej szkoły jest imponująca. I chociaż każde pokolenie korzysta z innego elementarza wiele postaci i zdarzeń są niezapomniane i najważniejsze dla szkoły. Wspomnieć tu należy o moich wspaniałych poprzednikach, którzy wiele pracy włożyli w to, aby stara, poczciwa „Jedynka funkcjonowała właściwie
Reforma systemu edukacji spowodowała znaczne zmniejszenie liczby uczniów. Mimo to staramy się zachować w szkole przyjazną, pełną zaufania atmosferę. Atmosferę wzajemnego szacunku wszystkich współistniejących ze sobą stanów szkolnych. Partnerstwo, jawność wymagań i oczekiwań oraz kryteriów oceny pracy zaowocowało efektywnością nauczania.
Dlatego jestem dumna, że mogę kierować szkołą, która zajmuje znaczące miejsce na mapie edukacyjnej naszego miasta. Jest to zasługą wspaniałej kadry nauczycielskiej, pracowników administracji i obsługi. To oni czuwają nad rozwojem i wspierają dążenia uczniów do budowania poznawczej samodzielności oraz dbają o zapewnienie optymalnych warunków do nauki w szkole.Jestem pewna, że przy takim jak dziś wsparciu ze strony organu prowadzącego, władz oświatowych, rodziców oraz innych sprzymierzeńców, mury szkoły opuszczać będą absolwenci na miarę naszych oczekiwań, którzy z dumą powiedzą, iż zdobyli tu solidne wykształcenie, przydatne w dalszych etapach ich edukacji.
Szkoła ma szczęście do prawdziwych przyjaciół. Wymienić w tym miejscu należy rodziców uczniów, absolwentów, kierowników wielu zakładów i instytucji wspierających naszą placówkę w realizacji zadań. Szczególne miejsce wśród nich zajmują Władze Miasta Sieradza i Kuratorium Oświaty, które otaczają nas pomocą i codzienną troską. Wszystkim naszym przyjaciołom z okazji jubileuszu 85-lecia w imieniu społeczności szkolnej składam serdeczne wyrazy podziękowania
Opracowała: mgr Elwira Królewicz
1923
1924 27 XI
1927
1928 3 IV
1939 10 XI
14 XI
1945 I-II
1945 14 II
1946
1950
1961 16 IX
1962-1963
1969
1969 20 X
1975
1976-1977
1977
1980 4 II
1980 12 XI
1983 14 X
1985 16 VII
1985 6 XII
1993
1994-1995
1996-1997
Klasy autorskie prowadzone według programu „Europa moim domem” przez Anitę Kapek i Renatę Stręgiel. Modernizacja sanitariatów na parterze i pierwszym piętrze.
1998
VII -VIII
Podłączenie budynku szkoły do ciepłowni miejskiej. Nowe szatnie w pomieszczeniach dawnej kotłowni. Dostosowanie pomieszczenia z przeznaczeniem na pracownię komputerową. Przekazanie w darze nowego sprzętu audiowizualnego przez Prezydenta Miasta Sieradza do biblioteki szkolnej oraz zakup stolików i krzeseł. Wymiana okien, drzwi oraz częściowe pomalowanie elewacji budynku szkoły.
2 X
Podpisanie w Gaggenau umowy o współpracy pomiędzy tamtejszą Redlschule i Szkołą Podstawową nr1 w Sieradzu.
1999 14 VI
1999 6 XII
2000
2 III
Przyjęcie uchwałą Rady Pedagogicznej Statutu Szkoły Podstawowej nr 1 w Sieradzu.
VI
Po raz ostatni pożegnano uczniów klas VIII.
IX
Nauczyciele przystąpili do nowej formy awansu zawodowego.
23 -28 IX
Przyjazd uczniów z Gaggenau.
2000-2008
2000-2001
2001
2002 17 VI
VI
Uczniowie klas szóstych przystąpili po raz pierwszy do sprawdzianu zewnętrznego.
2002-2003 9 IX
Realizacja programu „Promocja zdrowia w szkole” w obszarze: „Higiena osobista i otoczenia” w celu zdobycia Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie i wstąpienie do Międzynarodowej Sieci Szkół Promującej Zdrowie.
Realizacja programów profilaktycznych: „Przemoc wobec dziecka”, „Zły dotyk”, „Spójrz inaczej”, „Lider”, „Jestem OK.”, „Przedsiębiorczość”, „Przemoc w rodzinie”.
Uzyskanie Certyfikatu „Szkoła z klasą” – akcji „Gazety Wyborczej” i Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta RP – Aleksandra Kwaśniewskiego.
Realizacja programu profilaktycznego „Serce na start”.
Wizyta uczniów z Gaggenau.
2003 VII -VIII
2003-2004
Założenie strony internetowej szkoły.
Realizacja programów profilaktycznych: „Bezpieczna szkoła”, „Ja nie będę się bił”, „Stop agresji”, „Jak radzić sobie z agresją w szkole”, „Przemoc wobec dzieci”.
2004
2004-2005
Urządzenie II pracowni komputerowej.
Zakupiono sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem bibliotecznym MOL Optimum do biblioteki szkolnej.
Malowanie sal lekcyjnych i korytarzy. Remont szatni klas IV-VI. Wymiana nawierzchni podłóg w salach lekcyjnych. Remont nawierzchni podłóg korytarzy i ciągów komunikacyjnych. Wymiana instalacji elektrycznej. Remont i ocieplenie I pracowni komputerowej. Wymiana lamp oświetleniowych. Wymiana instalacji odgromowej.
14 XI
Opracowanie „Programu Rozwoju Szkoły na lata 2006-2011”. Modernizacja instalacji nagłaśniającej. Instalacja systemu telewizji przemysłowej.
2005-2006
z Krakowa.
Remont i ocieplenie I pracowni komputerowej. Wymiana lamp oświetleniowych. Wymiana instalacji odgromowej.
2006-2007
Przystąpienie do ogólnopolskiej kampanii ”Szkoła bez przemocy”.
14 XI
Opracowanie „Programu Rozwoju Szkoły na lata 2006-2011”.
Przystąpienie do programu „Serce na start” dotyczącego zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Realizacja programu edukacyjnego: „Smak zdrowia” w klasach pierwszych.
Realizacja programów profilaktycznych: „Nieśmiała księżniczka”, „Jak radzić sobie z agresją w szkole?”, „Ratujemy i uczymy się ratować oraz udział uczniów klas I-III w spektaklu profilaktyczno-wychowawczym „Wielka draka górskiego świstaka” oraz uczniów kl. IV-VI w programie profilaktycznym zaprezentowany przez teatr z Krakowa.„Requiem straconych dni” profilaktyka uzależnień.
Osuszanie i remont biblioteki. Zakup nowego umeblowania.
Remont archiwum i Izby Tradycji.
Rozbudowa systemu antywłamaniowego.
2007-2008
Udział w Jarmarku sieradzkim – prezentacja dorobku plastycznego i literackiego naszych wychowanków.
9-13 VI
„Szkolny Tydzień Profilaktyki”
14 VI
Festyn „Razem się uczymy, razem się bawimy”.
Przystąpienie do ogólnopolskiego programu profilaktyki próchnicy zębów pod nazwą „Radosny uśmiech, radosna przyszłość”.
Realizacja programów profilaktycznych: „Jestem bezpieczny”, „Zero tolerancji dla przemocy i agresji”, Jak nie przegrać na starcie?” – przemoc, agresja – jak pomagać sobie i innym?”, „Jak nie przegrać na starcie?” – substancje uzależniające, nikotyna, alkohol, narkotyki”, „Razem gramy, wygrywamy – agresja i przemoc uwarunkowana stresem”, „Kto śpiewa troski rozwiewa” – program profilaktyki agresji i przemocy w szkole z zastosowaniem muzykoterapii i terapii zabawą oraz Program zajęć profilaktycznych dla dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne dla uczniów klas I-III.
Remont świetlicy i pomieszczeń gospodarczych.
Modernizacja bloku żywieniowego.
2008-2009
Obchody Jubileuszu 85-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Sieradzu.
2009
Realizacja programu ekologicznego współfinansowanego przez WFOŚiGW „Jesteśmy częścią przyrody”( realizację programu zakończono w VI 2014r.)
XI
Zorganizowanie VII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Polsce „ Kto Ty jesteś?”
2010
III
Zorganizowanie IX Międzyszkolnego Konkursu dla klas IV „ W krainie baśni”
IV
Zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu „ I Ty możesz zostać autorem/ilustratorem ulubionej baśni”
V
Festyn rodzinny – „ Razem się uczymy, razem się bawimy”
XI
Zorganizowanie VIII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Polsce „ Kto Ty jesteś?”
2011
Zorganizowanie X Międzyszkolnego Konkursu dla klas IV „ W krainie baśni”
IV
Zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu „ I Ty możesz zostać autorem/ilustratorem ulubionej baśni”
V
Podsumowanie realizacji programu „ Zadbaj o swoje płuca”
XI
Zorganizowanie IX Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Polsce „ Kto Ty jesteś?”
X-XI
Realizacja programów profilaktycznych – edycja jesienna
XII
Zorganizowanie imprezy integracyjnej „ Sobota bez telewizora”. Zaprezentowanie przedstawienia jasełkowego podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Sieradzu
2012
Udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej UNICEF-u „ Wszystkie kolory świata”. Zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „ Radość tworzenia”. Uroczyste podsumowanie programu unijnego „ Kolorowy parasol”
III
Zorganizowanie XI Międzyszkolnego Konkursu dla klas IV „ W krainie baśni”. Impreza integracyjna dla rodziców „ Jakie tajemnice kryje w sobie wielkanocne jajko?``
IV
Zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu „ I Ty możesz zostać autorem/ilustratorem ulubionej baśni”
IV-V
Realizacja programów profilaktycznych – edycja wiosenna
V
Podsumowanie realizacji programu „ Zadbaj o swoje płuca”. Festyn rodzinny – „ Razem się uczymy, razem się bawimy”. Udział w Festiwalu recyklingu. Podsumowanie realizacji programu „ Zadbaj o swoje płuca”
VI
Rozpoczęcie tworzenia placu z urządzeniami sportowo-rekreacyjnymi na terenie boiska szkolnego
VII-VIII
Modernizacja elewacji budynku szkoły
IX
Utworzenie nowej pracowni komputerowej
Wyposażenie szkoły w wewnętrzną sieć hydrantową. Zorganizowanie X Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Polsce „ Kto Ty jesteś?”
X-XI
Realizacja programów profilaktycznych – edycja jesienna
XII
Zorganizowanie imprezy integracyjnej „ Sobota bez telewizora”. Udział w Jarmarku Adwentowym
2013
Zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „ Radość tworzenia”
III
Zorganizowanie XII Międzyszkolnego Konkursu dla klas IV „ W krainie baśni”
IV
Zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu „ I Ty możesz zostać autorem/ilustratorem ulubionej baśni”
V
Festyn rodzinny – „ Razem się uczymy, razem się bawimy”. Podsumowanie realizacji programu „ Zadbaj o swoje płuca”
IV-V
Realizacja programów profilaktycznych – edycja wiosenna
IX
Utworzenie oddziału przedszkolnego w szkole
X
Udział w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca – bicie rekordu Europy w resuscytacji krążeniowo-oddechowej
X-XI
Realizacja programu profilaktycznego „ Bezpiecznie i zdrowo” w klasach I-III – edycja jesienna
XI
Zorganizowanie XI Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Polsce „ Kto Ty jesteś?”
XII
Zorganizowanie imprezy integracyjnej „ Sobota bez telewizora”. Udział w Jarmarku Adwentowym
2014
Udział w ogólnopolskiej akcji Ministra Edukacji Narodowej „ Szkoła w ruchu”, zdobycie certyfikatu „ Szkoły w ruchu”
I
Zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „ Radość tworzenia”. Udział w imprezie „ Budujemy miasto rodzinne z marzeń- bez używek i przemocy)
III
Zorganizowanie XIII Międzyszkolnego Konkursu dla klas IV „ W krainie baśni”
IV
Zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu „ I Ty możesz zostać autorem/ilustratorem ulubionej baśni”
IV-V
Realizacja programów profilaktycznych – edycja wiosenna
V
Festyn rodzinny – „ Razem się uczymy, razem się bawimy”. Podsumowanie realizacji programu „ Zadbaj o swoje płuca”
IX
Utworzenie oddziału przedszkolnego w szkole. Utworzenie nowej szatni z szafkami na książki i przybory szkolne dla uczniów klas IV-VI. Zorganizowanie spotkania z córką Ary Sternfelda
X-XI
Realizacja programu profilaktycznego „Zachowaj trzeźwy umysł”- edycja jesienna
XI
Zorganizowanie XII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Polsce „ Kto Ty jesteś?”
XII
Zorganizowanie imprezy integracyjnej „ Sobota bez telewizora”. Udział w Jarmarku Adwentowym
2015
Zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „ Radość tworzenia”. Udział w imprezie „ Zima w mieście- lato w sercach”
III
Zorganizowanie XIV Międzyszkolnego Konkursu dla klas IV „ W krainie baśni”
IV
Zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu „ I Ty możesz zostać autorem/ilustratorem ulubionej baśni”
IV-V
Realizacja programów profilaktycznych – edycja wiosenna
V
Festyn rodzinny – „ Razem się uczymy, razem się bawimy”. Podsumowanie realizacji programu „ Zadbaj o swoje płuca”. Udział w Festiwalu recyklingu
Vi-VII
Modernizacja I części boiska szkolnego. Podłączenie szkoły do miejskiej sieci światłowodowej – SIRMAN
X-XI
Realizacja programu profilaktycznego – edycja jesienna
XII
Zorganizowanie imprezy integracyjnej „ Sobota bez telewizora”. Udział w Jarmarku Adwentowym
2016
Zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „ Radość tworzenia”
I-II
Wyodrębnienie dodatkowej części świetlicowej
III
Zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu dla klas IV „ W krainie baśni”
IV
Zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu „ I Ty możesz zostać autorem/ilustratorem ulubionej baśni”
IV-V
Realizacja programów profilaktycznych – edycja wiosenna
V
Festyn rodzinny – „ Razem się uczymy, razem się bawimy”. Podsumowanie realizacji programu „ Zadbaj o swoje płuca”
VI
Udział w Festiwalu recyklingu
VII-VIII
Modernizacja korytarza w suterenie